Rozhovor: Fred Stutzman, tvorca appky Freedom
Rozhovor s človekom, ktorý vytvoril revolučnú time management aplikáciu, ktorá Vás v rámci zvýšenia produktivity odpojí od internetu.
Fred Stutzman je človek, ktorý spôsobil vo svete time manažmentu malú revolúciu. Zatiaľčo ostatní guru vytvárali komplikované systémy, na ktoré si človek zvyká mesiace, Fred prišiel s omnoho jednoduchšou a užitočnejšou cestou. Vytvoril aplikáciu.
Táto aplikácia bola spomínaná v The New York Times, USA TODAY, The NewYorker, Daily Telegraph, Forbes, The Wall Street Journal, The Guardian, Financial Times, The Economist a v stovkách iných novinách, časopisoch a blogoch.
A Fred všetku túto publicitu dosiahol bez akéhokoľvek PR manažéra alebo marketingového oddelenia. Jediný dôvod, prečo o ňom všetky veľké noviny písali, bol jeho geniálny softvér, ktorý presne trafil klinec po hlavičke.
Vďaka jeho jednoduchej aplikácii pomáha spisovateľom dopísať knihy, vystresovaným študentom dokončiť diplomky a manažérom splniť ciele na čas a konečne získať Slobodu.
Veľmi sa teším, že pán Fred Stutzman súhlasil s krátkym interview pre TimeManagement.sk :)
Fred, možete nám povedať, čo presne robí aplikácia Freedom?
Ďakujem, že ste si našli čas a robíte so mnou rozhovor. Je to pre mňa česť. Freedom je malá aplikácia, ktorá dokáže ľudí jednoducho a efektívne odpojiť od internetu. V dnešnej dobe sú ľudia neustále rušení stránkami ako je Facebook alebo Twitter. Lenže títo ľudia stále potrebujú počítač, aby urobili svoju prácu. Freedom uzamkne všetky rušenia vonkajšieho sveta a umožní Vám sústrediť sa na dokončenie Vašej práce.
Poznámka TimeManagement.sk - Freedom používam už asi mesiac a moja produktivita merateľne narástla. Vďaka inej aplikácie, RescueTime, som zistil, že teraz v priemere trávim svoj čas o 70% produktívnejšie!
Takže čo presne Freedom robí? Spýta sa vás jednoduchú otázku. "Koľko hodín slobody si prajete?" Vy zadáte napríklad 2 hodiny. A na dve hodiny ste kompletne bez internetu. Žiadny Facebook, email, Google, Skype, SME.sk, TimeManagement.sk, nič. Absolútne nič. Sloboda :-)
Existuje veľa aplikácií, ktoré Vás odpoja iba od niektorých častí webu - napríklad od sociálnych sietí alebo webov typu topky.sk. Lenže to mi nikdy nefungovalo. Aj keď som takú aplikáciu používal, síce som sa nedostal na YouTube, ale našiel som si inú zábavu. Jedine vtedy, keď som sa kompletne odpojil od internetu, bol som schopný konečne začať makať.
Možno vás napadne... "A nestačí skrátka Freedom vypnúť, keď sa budem chcieť dostať na net?" Nie, nestačí. Jediný spôsob ako sa opäť dostať online je reštartovať počítač. Lenže to je otravné. Dlho to trvá. A fakt sa mi nechce čakať, kým sa všetko reštartuje, znova mi nabehne systém a to iba preto, aby som sa pozrel na nejakú hlúpu stránku. Radšej budem pracovať.
Freedom Vám umožní získať slobodu. Slobodu na prácu. A to tak, že Vám zoberie slobodu ísť online. Geniálne :-)
Ako Vás napadla myšlienka na túto aplikáciu?
Keď som bol na vysokej škole, chodieval som do kaviarne, ktorá nemala žiadne internetové pripojenie. A zvykol som si tam chodiť práve kvôli tomu. Bez možnosti dostať sa na net to bolo skvelé miesto na prácu. Lenže jedného dňa si sused kaviarne zriadil WiFi, a tým pádom celú kaviareň kompletne zmenil. Vtedy som sa rozhodol vytvoriť aplikáciu Freedom (Sloboda), ktorá by dala ľuďom spôsob, ako sa zbaviť rušenia internetu vo svete, ktorý je hyper-prepojený.
Aké iné projekty okrem Freedom ešte máte?
Okrem svojho akademického výskumu som ešte vytvoril pár ďalších nástrojov. Môj prvý startup bola služba na správu online identity nazvaná ClaimID. Ale vzhľadom na obsah tohto rozhovoru je asi najrelevantnejší produkt Anti-Social. Anti-social je podobný ako Freedom, ale na rozdiel od celého internetu vás odpojí len od stránok typu Facebook, Twitter, YouTube atď.
Existuje aj Windows verzia vašej aplikácie alebo je to zatiaľ iba pre Mac?
Vytvoril som Windows verziu Freedom-u, ale na Windows verzii Anti-Social zatiaľ ešte pracujem.
Aký hardware používate?
Na svoju každodennú prácu používam MacBook Pro. Okrem toho mám ešte notebook Toshiba, na ktorom programujem Windows software. Keď potrebujem väčší výkon, využívam Amazon Computing Cloud. Z mobilných zariadení využívam iPhone a iPad. A závidím ľudom ich krásne Samsung telefóny ;)
A aký software?
Na editáciu - Textmate a vi (nie som zrovna emacs týpek :-)
Na programovanie - Xcode, Eclipse, Github, SVN, Sequel Pro
Na štatistiky a akademickú prácu - R, Stata, Bibdesk, Skim
Na všetko ostatné - Omnifocus, DevonThink, Pandora One
Ako vyzerá Váš typický pracovný deň? Kedy vstávate a kedy chodíte spať?
Zobúdzam sa 5:45 a potom cvičím. Moje deti vstávajú 6:45, takže sa snažím tento čas využiť aj na čítanie. Čítam počas cvičenia. Do práce odchádzam okolo 8:30, som tam tak do piatej-šiestej. Keď prídem domov, je akurát čas večere, potom hranie sa s deťmi, kúpeľ a čas ísť do postele. Keď už deti spia, väčšinou som príliš vyčerpaný, aby som sa vôbec hýbal. Snažím sa ale ešte trochu čítať a spať idem asi o 22:00 - 22:30.
Existuje nejaké aplikácia (samozrejme okrem Freedom) bez ktorej by ste nevedeli žiť?
Na počítači je to time management aplikácia OmniFocus. Na mojom mobile, malinká appka zvaná Relax Full, ktorý využívam na riadenú meditáciu. Je to oveľa lepšie ako čokoľvek iné na Apple App Store. A ešte TruboScan app - tá je veľmi užitočná.
V čom si plánujete svoje úlohy, projekty a deadlines? Ste skôr fanúšik nových technológii alebo klasického papiera?
Na papier toho píšem veľmi veľa, ale nakoniec všetky tieto poznámky konvertujem do digitálnej podoby. Úlohy si plánujem cez OmniFocus. Tiež si rád nahrávam svoje myšlienky do diktafónu na telefóne. Asi by sa dalo povedať, že som v tomto trochu "old school" a trochu "new school".
Ako vyzerá Váš pracovný stôl a Vaša kancelária?
Takto. Ale zvyčajne nie je taká uprataná :)
Máte nejaký svoj obľúbený time management tip?
Všeobecne: Naučte sa vytvoriť dobré emailové filtre. Dosiahnuť Inbox Zero je možné, pokiaľ viete správne pracovať s emailom a filtrami.
Trochu self proma: Používajte Freedom v krátkych časových úsekoch. Keď príde deň, že Vám práca nejde od ruky, je super zapnúť si na chvíľu Freedom (15-30 minút a pracovať. Rozbijete tak cyklus vyrušení.
Ak by to bolo možné, akú radu by ste dali o 5 rokov mladšej verzii sebe samého?
Pred piatimi rokmi som študoval PhD. Poradil by som si, aby som odpromoval skôr :)
Ďakujem za rozhovor. Veľmi si vážim, že ste si našli čas… Je niečo, čo by ste na koniec chceli odkázať čitateľom TimeManagement.sk?
Povedal by som dve veci.
1) Nájsť správny prístup k produktivite je vec vysoko individuálna. Ja o nej robím výskumy a zisťujem, že produktivita je v skutočnosti proces. Zvažujte viac ako len nástroje, ktoré používate. Na všetkom záleží - na vašom okolí, na nálade atď.
2) Nepozerajte sa na rušenia a rozptýlenia ako na zlyhanie, ale ako na prirodzenú ľudskú tendenciu. Ak nás vyrušujú počítače, problém je v tých počítačoch - a je na programátoroch, aby z počítačov spravili lepší nástroj, ktorý nás nebude vyrušovať a umožní nám pracovať.