Ako prekonať perfekcionizmus
Čo je perfekcionizmus?
Perfekcionizmus je stav mysle, keď sa človek snaží robiť všetko dokonale, a to často viac, ako je to potrebné. Títo ľudia si stanovujú veľmi vysoké ciele. Sú prísni voči sebe aj ostatným, keď tieto extrémne vysoké štandardy výkonu nedosiahnu.
Perfekcionizmus je psychologický vzorec, ktorý sa prejavuje neustálou potrebou dosiahnuť bezchybnosť, často sprevádzaný kritickým sebahodnotením a obavami z chýb. Perfekcionisti často pociťujú stres, aby splnili nerealistické očakávania, čo môže viesť k úzkosti, vyhoreniu a iným psychickým problémom.
Ak trpíte perfekcionizmom, nie je pre vás nikdy nič dosť dobré. Respektíve, ostatní ľudia a ich práca je v pohode. Len tá vaša je vždy nanič...
Jedna z najlepších otázok, ktorú sa môžete na pracovnom pohovore dostať je toto...
"Čo je lepšie:
Dobré a na čas
ALEBO
Dokonalé a neskoro?"
Väčšina ľudí si vyberie "Dokonalé a neskoro" - a v tom je práve ten problém.
Byť perfekcionista nie je "flex"
Samozrejme by sme nemali našu prácu flákať. Ale problém je, pokiaľ si zamieňame slovo "dobré" so známkovaním v škole. Dobré nie je za tri. Dobré je dobré.
Dokonalé veci sú samozrejme lepšie ako dobré, lenže pokiaľ našu prácu nestihneme dokončiť včas, stáva sa bezcennou.
Pekár, ktorý upečie tú najlepšiu svadobnú tortu asi nedostane pochvalu, pokiaľ ju na svadobnú hostinu doručí týždeň po svadbe.
Ten otrasný pocit, kedy každý váš kreatívny počin hodíte rovno do koša, prípadne zo strachu z výsledku radšej ani nezačnete. Pocit, že aj keď niečo "dokončíte", ešte zďaleka to nie je úplne hotové a ešte treba vylepšiť to, to a to...
Môže existovať zdravý perfekcionizmus?
Keď sa o tejto téme rozprávam na svojich školeniach, mnohí ľudia často nesúhlasia. Hovoria, že perfekcionizmus je zdravý a je dobré snažiť sa robiť veci kvalitne a neflákať to.
Áno, to je absolútna pravda. Robiť veci kvalitne je dôležité a správne. Lenže to nemá nič spoločné s perfekcionizmom:
- Zdravý človek prácu dokončí, keď je projekt hotový
- Perfekcionista ju nedokončí nikdy.
Všetko má svoje plusy a mínusy.
Jasné, že je dobré snažiť sa dosiahnuť ideál. Ale treba poznať zdravú mieru. Na čom spoznáte, že už je to za hranicou "normálu"? Čo je ešte zdravé snaženie sa o kvalitu a čo už neurotický perfekcionizmus? Pomôže nám jednoduchá definícia. Kedy je nejaké chovanie škodlivé? Vtedy, keď vám príliš negatívne zasahuje do života.
Ako sa zbaviť perfekcionizmu (alebo ho aspoň obmedziť)
1. Uvedomte si, že máte problém.
Ak ste perfekcionista, priznajte si to. A nemyslím len tak to vysloviť pri pive a zasmiať sa nad tým s kamarátmi. Priznajte si úprimne všetky negatívne dôsledky, ktoré pre vás perfekcionizmus má. A skutočne sa rozhodnite s tým niečo spraviť.
2. Začnite uvažovať triezvo.
Chyby k životu jednoducho patria. Úspešní ľudia sa nerodia zo dňa na deň. Jedna z mojich obľúbených kníh o online marketingu má názov “836 steps to overnight success” (836 krokov k úspechu zo dňa na deň). Pointa? Nič sa neudeje zo dňa na deň. Všetko je to proces, ktorý kľudne môže trvať niekoľko rokov.
Úspech nikdy nepríde cez noc. Firmu Rovio je autorom jednej z najpopulárnejších mobilných hier na svete - Angry Birds. Stiahli si ju stovky miliónov ľudí, ktorí v nej utratili desiatky miliónov dolárov.
Niekto si povie, “Týpci mali proste šťastie.” Nie, nemali. Hra Angry Birds bola 52. pokus firmy Rovio. Päťdesiat dva!!! To znamená, že 51 pokusov predtým zlyhalo a až 52. raz to vyšlo. Koľko ľudí sa o niečo pokúsi 52 krát? Väčšina študentov sa vzdáva po prvých neúspešných prijímačkách na vysokú školu. Väčšina podnikateľov si po krachu svoju druhú firmu už nikdy nezaloží. A určite nie ani tretiu, štvrtú... päťdesiatu druhú.
Chybami sa človek naozaj učí. Jeden z mojich obľúbených výrokov znie: "Toľko som sa toho naučil zo svojich chýb, až rozmýšľam, že by som mal asi urobiť ešte nejaké nové..."
3. Opakujte si tieto dve myšlienky:
DONE IS BETTER THAN PERFECT. Dokončené je lepšie ako dokonalé.
GOOD ENOUGH IS GOOD ENOUGH. Dosť dobré je dosť dobré.
4. Pracujte najlepšie ako viete, ale nie lepšie.
Je dôležité, aby ste zo seba vydali maximum. Ale čo je maximum? Takmer vždy je možné si dať ďalšiu kávu a pracovať dlhšie, intenzívnejšie, lepšie. Ale prečo? Aby ste si zničili zdravie a nervy? Zažili ste niekedy burn-out syndróm? Verte mi, nie je to nič príjemné.
5. Definujte, kedy máte hotovo. A dodržujte to :)
Kedy máte hotovo? Keď už na vašom projekte nebudete mať čo vylepšiť? Ani náhodou. Vždy je čo vylepšovať. Zoberte si akýkoľvek produkt a vždy vám napadne x vecí, ktoré by sa dali zmeniť k lepšiemu.
Na čom teda spoznáte, že je vaša prezentácia, Excel tabuľka, program, zápis z meetingu… dokončený? Musíte si to stanoviť vy. Definujte si tieto hranice dopredu, jasne a merateľne. Napríklad, keď som začal písať tento článok, povedal som si, že musí mať aspoň 750 slov. Teraz už má vyše 900, takže asi budem pomaly končiť :) Je dokonalý? Určite nie. Je "good enough"? Verím, že áno.