5 hlúpych chýb, ktoré robí každý prokrastinátor
Myslím, že to poznáme všetci. Ráno sa pozriete do svojho zoznamu úloh a tam vidíte pekne rozpísané úlohy na dnešný deň.
Oči vám zastanú hneď na tej prvej a poviete si... "Hmm, to sa mi fakt nechce robiť." A vlastne ani nič iné z môjho zoznamu. Idem radšej robiť niečo úplne iné.
Problém #1 - Nerobíte to, čo ste si predsavzali
Keď nepracujete zo svojho to do listu, nevyužívate jeho najlepší benefit. Neškrtáte. Pretože škrtanie alebo odfajknutie úlohy spôsobí vo vašom tele nástrel dopamínu. Keď niečo škrtnete, cítite sa skrátka dobre. A to je fakt.
Lenže ak pracujete na niečom novom, čo vás momentálne napadne a túto úlohu dokončíte, nemáte si čo škrtnúť. A neskôr vám bude chýbať energia a motivácia.
Povedzme, že na vašom to do liste je práve teraz 8 úloh. Lenže ani jedna z nich sa Vám nechce robiť a tak začnete robiť nejakú inú - deviatu.
Teoreticky, môže byť táto nová úloha dôležitejšia ako všetky ostatné. A je super, že sa do nej pustíte. Ale povedzme si pravdu... Ak ste si večer naplánovali nejaké úlohy na ďalší deň, asi to malo nejaký dôvod. A ak začnete pracovať na niečom celkom inom, je viac ako pravdepodobné, že robíte iba niečo, čo sa vám momentálne zdá jednoduchšie.
Nejdem vás teraz nútiť do toho, aby ste makali iba na veciach z vášho zoznamu úloh. Bolo by to síce oficiálne správne, ale v praxi nerealizovateľné. Načo bojovať sám so sebou a nútiť sa do práce, ktorá sa vám nechce robiť?
Keď už si napíšete to do list, neberte ho tak, že úlohy v ňom sú vytesané do kameňa. Je to váš zoznam, vaše úlohy. Je iba na vás, čo s nimi spravíte.
Ale!
Keď už sa rozhodnete robiť niečo celkom nové, zapíšte si túto úlohu na papier. Zapíšte si ju do dnešného to do listu hneď, ako vám napadne. Pretože keď ju dokončite, budete si ju môcť vyškrtnúť. Ráno ste mali v to do liste 8 vecí. Teraz ich je 9 a jedna z nich je dokončená. To je oveľa lepší pocit, ako hodinu na niečom makať, potom sa pozrieť na svoju dennú agendu a nevidieť tam žiadny pokrok, nie?
Takže ešte raz... Všetky úlohy na ktorých pracujete musia byť vo vašom to do liste. A škrtajte ich hneď. Nie až večer. Nie až na druhý deň. Každé jedno škrtnutie je nával pozitívnych emócií, zvýšenie energie, ktorá sa vám určite bude hodiť.
Problém #2 - Neviete, kde začať
Toto je jednoznačne najčastejší problém mojich klientov. Keď sa pozriem na ich zoznam úloh majú v ňom napísané: "Prezentácia", "Učiť sa anglicky", "Vylepšiť databázu", "Upraviť Excel"...
Ako na tom chcete pracovať? To nie sú úlohy, ale projekty. Úloha je niečo, čo je urobiteľné. Nejaká konkrétna reálna akcia, ktorú stihnete dokončiť približne za jednu dve hodiny.
Čo znamená "Upraviť Excel" alebo "Prezentácia"? To sú projekty na niekoľko dní, možno týždňov, ktoré v sebe obsahujú kopu malých úloh.
Začnite si stanovovať mikrokroky. Čím viac rozkúskujete váš projekt, váš cieľ, tým rýchlejšie budete napredovať.
Ak vidíme pred sebou "úlohu" (úvodzovky sú tam teraz schválne), ktorá nám zaberie niekoľko dní, ani sa do nej nepustíme. Podvedome totiž vieme, že sa nedá dokončiť. Že to bude na dlho. A tak radšej nespravíme nič.
Chápete, aká to je hlúposť? Pozrite sa teraz schválne na váš zoznam úloh na dnešný deň. Koľko z nich sú projekty a koľko úlohy? Do koľkých z vašich úloh sa môžete okamžite pustiť, viete presne čo máte robiť, a do hodiny si ich vyšrktnete?
Problém #3 - Viete, čo mám robiť, ale nechce sa vám
Nebudem sa tu hrať na niekoho, kto je 100% produktívny za každých okolností. Jasné, že nie som. Každému sa občas nechce pracovať. A všetci sa občas vyhýbame povinnostiam a klameme sami sebe, že "Nie, ja radšej idem robiť niečo iné, lebo to je teraz oveľa dôležitejšie."
Možno áno, možno nie.
Ale keď už si uvedomujete, že sa vám do nejakej úlohy fakt nechce pustiť, určite to má nejaký dôvod. Spýtajte sa sami seba. Prečo sa mi nechce? Aké sú dôvody, že sa tej úlohe vyhýbam? A hneď následne použite ešte lepšiu otázku: "Ako dosiahnem, aby sa mi chcelo?" Je dosť možné, že keď si spravíte takúto mini reflexiu, okamžite zažijete krásny aha moment.
Ak napríklad viete, že dôvodom vášho nechcenia je únava, dajte si kávu. Ak sú to rozlietané myšlienky, vypnite Facebook a choďte sa prejsť na čerstvý vzduch.
Mimochodom, fráza "nechce sa mi" je v slovenčine veľmi zaujímavá. Málokto z nás povie "Dnes nechcem pracovať." Ale asi nikto z nás nemá problém povedať "Dnes sa mi nechce." Touto vetou dávame zodpovednosť mimo seba. Ako keby nejaké "ono" mohlo za to, že nepracujem.
Problém č. 4 - Nevidíte, žiadny zmysel vo svojej práci
Viete čo máte robiť, viete ako, ale nevidíte vo svojej práci zmysel. Toto som vlastne z časti riešil vo svojom minulom článku. Je to klasický rozpor medzi "musím" a "chcem".
Ak vás vaša práca nebaví, zmeňte ju. Zmeňte ju sakra! Áno ja viem, práca vám prináša peniaze, živíte rodinu a nemôžete si dovoliť experimentovať. Ja viem, že sa to ľahšie povie ako urobí.
Pozrite sa... Zbytočne riešiť time management, keď nechcete robiť to, čo robíte. Pretože jediná vec, ktorú by ste sa naučili, je ako robiť viac toho, čo nemáte radi.
Čiže ak si uvedomujete, že každý deň vstávate s nechuťou, ak sa netešíte do práce, ak už v pondelok myslíte na piatok, tak... Tak dobre viete, čo máte robiť. Zmeňte job.
Jasné, že to nie je jednoduché. Je to naopak veľmi ťažké. Lenže nikto nikdy nepovedal, že život má byť jednoduchý.
Problém 5 - Na blbú otázku, blbá odpoveď
Ja to mám momentálne teraz tak, že ma moja práca baví. Rád píšem články, riešim marketing, organizujem kurzy, konzultácie... Ale na 100% mám pocit, že som už dávno mal byť niekde inde :)
Možno rozmýšľate nad tým, prečo vás v práci dávno nepovýšili. Ak podnikáte, možno uvažujete, prečo sa dávno nemáte oveľa lepšie. Prečo je to stále "blood, sweat and tears" (krv, pot a slzy) ako sa hovorí v Amerike. A prečo sa iní majú lepšie ako vy.
No prečo... Dobré otázky, ale len na prvý pohľad. Sú totiž absolútne nekonštruktívne. Ak sa chcete niekam dostať, v prvom rade musíte vedieť kam.
Väčšina ľudí s ktorými sa stretávam má tento mindset: "Ja raz niečo dosiahnem a niekam sa dostanem. Bude niekto!" Čo? Kam? Kto?
Ak nemáte tieto veci definované, jasné, že sa neposúvate. Ak sa na svoj posun neorientujete, jasné, že ho nevidíte.
Klasické klišé: Nehovorte prečo to nejde alebo pýtajte sa, ako by to šlo urobiť?
Možno sa vám zdá, že keď sa pýtate "Prečo ma ešte nepovýšili", že riešite problém. Omyl. Pýtať sa prečo vám pri riešení (takmer) nijak nepomôže. Musíte si nájsť konkrétne kroky, ktoré vás posunú ďalej.
Takže ak vás štve, že vás v práci už dlho nepovýšili, opýtajte sa: "Ako dosiahnuť, aby ma povýšili?". A hľadajte riešenia.
Ako? No napríklad zadajte túto otázku do Google. Skúste slovensky, česky, anglicky. Práve som vyskúšal zadať "How to get a promotion" do Google a ten mi našiel 678,000,000 (áno, miliónov) výsledkov. Myslíte si, že tam fakt nie je ani jeden tip, ktorý by stál za vyskúšanie?
V skratke.. Prestaňte analyzovať. Začnite konať. Prestaňte sa pýtať "Prečo to nejde" a začnite rozmýšľať nad tým, "Ako by to mohlo ísť".
Držím palce!