Stratégia 2 zoznamov Warrena Buffetta: Ako sa sústrediť a stanoviť si priority
Ak čas sú peniaze, tak Warren Buffett, človek ktorého majetok činí v roku 2016 vyše 70 miliard dolárov, je pravdepodobne niekto, koho by sme mali počúvať. Jeho time management stratégia je veľmi zaujímavá. Nevyužíva totiž iba jeden to do list. Má dva zoznamy.
Ten prvý je obyčajný to do list.
Všetci ho poznáme... To je ten zoznam, kde si človek bez znalosti time manažmentu zapisuje desiatky ak nie stovky úloh, ktoré by raz niekedy bolo celkom fajn urobiť.
V čom je problém? V tom, že ich nespraví.
A v tom, že úlohy, ktoré si človek väčšinou z to do listu odškrtne, zďaleka nepatria medzi tie najdôležitejšie.
“Buďte produktívny, nie aktívny.”
— Tim Ferris.
Poznáte ten pocit, kedy makáte od rána do večera, celý deň sa nezastavíte, na konci dňa vyčerpaný padnete na gauč a rozmýšľate, čo že ste to vlastne dnes dokázali?
Je obrovský rozdiel medzi produktivitou a aktivitou.
Medzi tým, kedy reálne dokončujete zmysluplné veci, a keď “iba” pracujete. Čim je človek viac “busy”, tým viac cool to v kuchynkách korporácii pri pití dvadsiatej kávy vyzerá.
Všimli ste si niekedy skutočne úspešného a produktívneho človeka? Pôsobí na vás vystresovane? Pôsobí na vás “busy”?
Rozhodne nie. Prečo?
Pretože úspešný človek, vie čo mám robiť, ako a kedy. Práve tá časť čo robiť je extrémne dôležitá. Znamená stanoviť si priority.
Toto asi nie je pre vás žiadna novinka
Áno, treba si stanoviť priority. Treba vedieť, čo jej dôležité a čo nie. Možno ste dokonca počuli o metóde ABC. A=najdôležitejšie veci, B=stredne dôležité veci, C=menej dôležité veci. A tá metóda nám radí pekne si všetko do každého dňa naplánovať: áčka, béčka aj céčka. No… Pecka. Až na to že tá metóda je úplne mimo.
Prečo sa vôbec obťažovať robením niečoho, čo je menej” dôležité?
Ako menej? Buď je niečo dôležité alebo nie. V tomto je podľa mňa dôležité vnímať svet čiernobielo. Ak niečo nie je dôležité, načo by ste to vôbec robili?
Ja sám sa ešte stále niekedy pristihnem pri tom, ako pracujem na úlohách, ktoré zďaleka nemajú najväčší prínos pre môj profesionálny alebo osobný život. Myslím si, že dôvod, prečo človek často radšej robí niečo menej dôležité je ten, že C-čkové úlohy sa nám skrátka vždy zdajú jednoduchšie.
Veď je predsa ľahšie poslať jeden email, ako napísať nový článok, či? Áno, je. Lenže pasca tohto procesu je v tom, že keď raz začnete pracovať na málo dôležitých úlohách, nezostane vám čas a energia na tie veľké a dôležité
Warren Buffett a jeho dva zoznamy
“Rozdiel medzi úspešnými a neúspešnými ľuďmi je ten, že úspešní ľudia hovoria ‘Nie’ takmer na všetko.” — Warren Buffett
Nerobil som si štatistiku, ale keby som mal zfleku povedať, aké dve otázky dostávam najčastejšie na svojich školenia, boli by to jednoznačne tieto dve:
1) Ako si stanoviť priority;
2) Ako povedať "Nie".
V zásade je to jedna a tá istá vec. Ak chce byť človek úspešný, a tým samozrejme nemyslím iba zarábať milióny a lietať súkromnými lietadlami, kľudne stačí byť v pohode a nestresovať sa, musí sa naučiť hovoriť nie. Musí si vedieť stanoviť priority. A čo znamená stanoviť si priority? To znamená, že keď si napíšete zoznam so 100 úlohami, 90 % z nich poviete Nie.
Príbeh súkromného pilota menom Mike Flint
Mike Flint bol Buffettov osobný pilot viac ako 10 rokov. Na jednom z pravidelných stretnutí sa Flint a Buffett rozprávali o kariére.
Buffett svojho pilota požiadal, aby si na papier spísal 25 svojich kariérnych cieľov. Chvíľu mu to trvalo, predsa len, 25 nie je zrovna málo, ale nakoniec to Mike dokončil a ukázal svojmu šéfovi.
Druhá úloha: “Zakrúžkuj top 5 svojich najhlavnejších cieľov.” Opäť to Mikeovi istý čas trvalo, bolo ťažké sa rozhodnúť čo je skutočne najdôležitejšie.
Buffett: “Takže čo sa teraz stalo? Čo si si zakrúžkoval?”
Flint: “Toto sú moje najdôležitejšie ciele, ale tie ostatné sú takmer rovnako dôležité. Ak budem mať náladu, budem určite súčasne pracovať aj na nich, lebo niektoré sú veľmi dobré.”
Buffett: “Nie, Mike. Mýliš sa. Vieš čo sa práve stalo? Vytvoril si si dva zoznamy. Ten prvý sa volá ‘to do list’. Ten druhý sa volá ‘Vyhni sa za každú cenu’ list.”
“Ale veď môžu byť aj iné veci dôležité, nie?”
Nie. Vždy je niečo viac a niečo menej dôležité. Pokiaľ poznáte Paretovo pravidlo viete, že 20% vašich úloh prináša 80% výsledkov. Ťažko sa tomu verí, ale je to tak.
Nemusíte mi veriť. Skúste to. Fázu, kedy ste robil “sto” vecí naraz, ste už pravdepodobne vo svojom živote vyskúšali. Všetci sme to zažili.
Kľúčové je naučiť sa ako sa sústrediť.
Ak sa vám všetko zdá rovnako dôležité, skúste toto…
- Spýtajte sa sami seba: “Čo najhoršie sa môže stať, ak túto vec neurobím?” Vyhodia vás? Prídete o zakázku? Klient vám zavolá, aby ste mu ten mail poslali ešte raz? A naopak druhá otázka: “Čo najlepšie sa môže stať, ak túto vec urobím”? Získate povýšenie? Zarobíte veľa peňazí? Dostanete pochvalu?
- Ak by ste za celý deň mohli spraviť iba jednu jedinú úlohu, ktorá by to bola?
- Stále nič? Stále sa vám zdá všetko rovnako dôležité? Pustite sa teda do úlohy, ktorá sa vám chce robiť najmenej. To, že sa vám niečo nechce robiť, asi bude mať nejaký dôvod. Asi to bude ťažké a dôležité… Alebo je to naopak? Je to ťažké, ale v podstate vám dokončenie tejto úlohy nič neprinesie? Tak ju teda vymažte.
Facebooky, maily, telefóny… A nedôležité úlohy.
Všetci vieme, že sociálne siete alebo kávičky v kuchynke sú vyrušenia. Na menej dôležité úlohy sa už ale tak nedívame. Prečo? Nedôležité úlohy nás od tých dôležitých rušia rovnako ako Facebook alebo otravný kolega. Dokonca možno ešte viac, pretože zaberú podstatne viac času. Eliminujte ich.